Zapraszamy do naszego gabinetu

ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 56, Kalisz

Zadzwoń +48 696 819 039

PORADY

BÓL ZĘBA

Ból zęba to bardzo nieprzyjemne uczucie, wymagające natychmiastowej pomocy dentystycznej. Nie czekaj aż dolegliwości się nasilą tylko skontaktuj się z lekarzem. Obawa lub strach przed wizytą u dentysty są całkowicie naturalne.

BÓL PRZY JEDZENIU SŁODYCZY

Jeśli przy jedzeniu słodyczy pojawia się ból, świadczy to o rozwijającym się procesie próchnicowym (innymi słowy powstaje „dziura”). Leczymy go poprzez założenie wypełnienia (tzw. „plomby”). Oglądamy go w powiększeniu. Wykonujemy zdjęcia rentgenowskie w komputerze i poprzez ich powiększanie szukamy próchnicy w miejscach niedostępnych dla oczu lekarza. Przyczyną takiego bólu może być również nieszczelne poprzednie wypełnienie. Nie mówimy o szczelinach widocznych, ale tzw. „mikro szczelinach”.

BÓL PRZY SZCZOTKOWANIU

Występuje najczęściej w okolicy tzw. „szyjek” zębów, czyli pomiędzy brzegiem zęba a dziąsłem od strony policzka lub wargi. Może świadczyć o obnażeniu korzeni zębów, ubytkach przyszyjkowych lub nadwrażliwości. Leczenie obejmuje instruktaż prawidłowego szczotkowania (unikanie twardych szczoteczek i niektórych past), wcieranie środków odwrażliwiających (w gabinecie) lub założenie wypełnienia.

BÓL PRZY ZIMNYM

Może mieć wiele przyczyn i wymaga pomocy lekarza dentysty. Spodziewamy się wtedy problemów związanych z nadwrażliwością miejscową lub ogólną.

BÓL PRZY ZIMNYM I CIEPŁYM

Sygnalizuje procesy chorobowe w nerwie zęba, który może być już nieodwracalnie uszkodzony. Ząb leczy się wówczas poprzez tzw. leczenie kanałowe. Bagatelizowanie takich objawów może doprowadzić do utraty zęba.

BÓL SAMOISTNY

Może to być objaw nieodwracalnych zmian w nerwie zęba, nawet jeśli ząb z zewnątrz wygląda prawidłowo. Jedynie za pomocą zdjęcia rvg możemy sprawdzić co się z nim dzieje. Przyczyną tego typu problemów nie muszą być bakterie, czasem może to być przeciążenie, lub niewidoczne dla oka złamanie.

BÓL PRZY NAGRYZANIU

Objawy – o których pacjenci mówią, że wszystko jest w porządku dopóki nie próbują czegoś ugryźć tym zębem – są objawami głębokich zmian w nerwie zęba. Podobnie bolą też tzw. zęby „martwe”, ponieważ proces chorobowy może toczyć się w kości w okolicy korzenia zęba. Objawy tego rodzaju mogą być też oznaką pęknięcia zęba lub korzenia.

KRWAWIENIA Z DZIĄSEŁ

Zdrowe dziąsła nie krwawią. Jeśli w trakcie szczotkowania odczuwamy, że nasze dziąsła krwawią, to należy natychmiast skontaktować się z dentystą. Najczęstszą przyczyną krwawień jest obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Oczyszczanie zębów co pół roku do roku oraz dokładna instrukcja szczotkowania zębów uwolnią nas od tego problemu.

NAWISAJĄCE, NIESZCZELNE WYPEŁNIENIA LUB PRÓCHNICA POMIĘDZY ZĘBAMI

Jeśli zaobserwowaliśmy krwawienie podczas używania nici dentystycznych, może to świadczyć o próchnicy pomiędzy zębami. Wykonanie zdjęcia rtg pokaże dokładnie jak wygląda problem. Nie powinniśmy lekceważyć nawet małego krwawienia, bo jest ono zawsze oznaką procesu patologicznego. Zdrowe dziąsło nie krwawi. W przypadku, gdy stare wypełnienie uciska dziąsło, również obserwujemy krwawienie, czasem wystarczy takie miejsce wypolerować, a czasem należy wykonać nowe wypełnienie.

NIESZCZELNE BRZEGI KORON

Krwawienie przy brzegach koron może być oznaką uczulenia na składnik stopu z jakiego wykonane są korony, przykładowo na nikiel, lub o nieszczelnym brzegu korony. Korony, które są w ustach 10 lat i więcej powinno się wymieniać, jeżeli pomimo dokładnej higieny krwawienie nie ustaje. Krwawienia z dziąseł mogą mieć związek z ubocznym działaniem leków, poważnymi stanami zapalnymi w obrębie ust, a nawet świadczyć o chorobie ogólnoustrojowej. W żadnym przypadku nie powinniśmy ich lekceważyć i skontaktować się z dentystą.

NADWRAŻLIWOŚĆ

- przy piciu i jedzeniu zimnych pokarmów

Jej przyczyny są bardzo różne. Najczęstsze z nich to: jedzenie dużych ilości owoców cytrusowych, zwyczaj ssania np. cytryn, picie niektórych napojów, ale również nieprawidłowe techniki szczotkowania zębów.

- samoistna

Uogólniony, niesprecyzowany ból wszystkich zębów może świadczyć o problemach funkcjonalnych czyli związanych z mięśniami twarzy i stawami skroniowo-żuchwowymi. Mówimy wtedy o różnego rodzaju zaciskaniu zębów lub zgrzytaniu. Pacjenci często szukają pomocy u laryngologów czy neurologów, mają zdrowe lub wyleczone zęby. Pomocą jest wizyta u dentysty, który znajdzie objawy zaciskania lub zgrzytania i podejmie odpowiednie leczenie.

CIEMNY ZĄB

Zmiana koloru zęba następuje wtedy, gdy jego nerw obumrze lub wykonano leczenie kanałowe. Jeżeli odczuwamy dyskomfort estetyczny możemy taki ząb wybielić, ale niestety efekty nie zawsze są trwałe. Trwałym i estetycznym rozwiązaniem jest przyklejenie licówki ceramicznej lub wykonanie korony na ciemny, przebarwiony ząb.

ZBYT ŻÓŁTE ZĘBY

Jeżeli skarżymy się na niezbyt ładny kolor naszego uzębienia, możemy skorzystać z zabiegów wybielania zębów. Pamiętajmy by wykonywane były zawsze pod kontrolą lekarza, który wskaże odpowiednią metodę i poinformuje o jej wadach i zaletach. Więcej informacji w zakładce „wybielanie”.

KRZYWE ZĘBY

Leczeniem krzywych zębów zajmuje się ortodonta. Nieznacznie krzywe lub zachodzące na siebie zęby możemy skorygować przy pomocy materiałów kompozytowych tzw. „bonding”. Staranne wykonanie zabiegu gwarantuje trwałość i estetykę na wiele lat. Zabieg jest nieinwazyjny i nie uszkadza ani szkliwa ani zębów sąsiednich. Jeżeli chcemy skorygować większą grupę krzywych zębów skorzystajmy z założenia licówek porcelanowych. Przyklejenie licówki gwarantuje wieloletnią trwałość (około 10 lat) oraz estetykę. Kolor licówek może być dostosowany do zębów sąsiednich lub naśladować naturalne, ale białe zęby.

KRÓTKIE ZĘBY

Jeżeli w czasie mówienia nie widać zębów, powstaje wrażenie jakbyśmy ich po prostu nie mieli. Może to być problem ortodontyczny, ale również nasze zęby mogą być starte. Ścieranie zębów z wiekiem jest zjawiskiem towarzyszącym procesom starzenia się naszego organizmu. Współczesna stomatologia posiada narzędzia przeciwdziałające starzeniu się zębów. Starcie zębów to poważny problem, którego nie należy lekceważyć, pojawia się nawet w młodym wieku szczególnie u osób narażonych na stres w szkole i pracy.

ODŁAMANY ZĄB

DZIECI

Jeżeli dziecko w czasie uprawiania sportu lub zabawy odłamie kawałek zęba proszę znaleźć ten fragment, zawinąć w wilgotną jednorazową chusteczkę i niezwłocznie skontaktować się z gabinetem. Urazy zdarzają się często i powodują problem na całe życie, dlatego bardzo ważna jest informacja dla rodziców i opiekunów, że w większości przypadków taki fragment zęba można w sposób bardzo estetyczny i trwały przykleić na miejsce. Jest to najlepsza metoda rekonstrukcji złamania. W ten sam sposób traktujemy odłamane, zdrowe zęby u osób dorosłych. Jeżeli nie możemy odnaleźć odłamanego fragmentu wykonamy jego rekonstrukcję z materiału kompozytowego. Złamane zęby boczne pokrywamy koronami porcelanowymi.

DOROŚLI

W takich przypadkach zachodzi konieczność odbudowy zęba koroną lub wkładem. Nawet mocno złamane zęby „pozostał sam korzeń” można w ten sposób zrekonstruować.

WYBITY ZĄB

Jeżeli dziecko wybije ząb, osoba opiekująca powinna poprosić je, aby trzymało ząb w ustach (w ochronie śliny), nawet jeżeli nie jesteśmy pewni jego czystości. Ślina ma właściwości bakteriobójcze i w ten sposób zabezpieczy ząb również przed wyschnięciem. Następnie niezwłocznie poszukajmy pomocy dentysty, który ma tylko kilka pierwszych godzin aby umieścić ząb w zębodole. Próby replantacji wybitego poza jamę ustną zęba po kilku dniach niestety często się nie udają.

ZŁAMANA PROTEZA

Serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z nami. Postaramy się niezwłocznie dokonać naprawy lub zabezpieczenia prowizorycznego.

WYPADŁA KORONA LUB MOST

Doświadczenie pokazuje, że takie przykre niespodzianki przytrafiają się w najmniej korzystnym momencie. Właśnie wybieramy się na urlop lub przyjęcie i dosłownie nie wiemy co zrobić. Zapraszamy do skontaktowania się z naszym gabinetem. Dysponujemy metodami odbudowy natychmiastowej z możliwością wykonania nowego prowizorycznego mostu lub korony.

STRACH PRZED GABINETEM DENTYSTYCZNYM

Stworzenie przyjemnej , ale jednocześnie profesjonalnej atmosfery jest naszym priorytetem. Wielu pacjentów po pierwszej wizycie pozbywa się zdenerwowania i obaw. Zdobycie zaufania pacjenta pozwala przeprowadzać wszystkie konieczne zabiegi wg precyzyjnie przygotowanego planu.

Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo ROZUMIEM